دکتر مهدی مهاجرانی

مشاور کسب و کار

استعدادیاب و مشاور مسیر شغلی

کوچینگ توسعه مهارت های فردی و سازمانی

مشاور توسعه منابع انسانی

دکتر مهدی مهاجرانی

مشاور کسب و کار

استعدادیاب و مشاور مسیر شغلی

کوچینگ توسعه مهارت های فردی و سازمانی

مشاور توسعه منابع انسانی

نوشته های بلاگ

اهمیت هدف گذاری

25 آبان 1397 استعدادیابی
اهمیت هدف گذاری

اهمیت هدف گذاری آنقدر بالاست که حتی همین الآن که دارم این مقاله را هم می‌نویسم، فکر می کنم که هدف من از نوشتن این جملات چیست و قرار است من و شما را به کجا برساند؟ گویا حرف هایی که به ما از دوران کودکی می‌زدند درست بود و ما باید برای انجام تمامی کارهایمان، حالا چه بزرگ و چه کوچک، هدفی را تعریف کنیم و اصلاً گویا بدون در نظر گرفتن اهدافمان، کارهایمان بدون اثر و به اصطلاح تیری در تاریکی خواهد بود. با مقاله اهمیت هدف گذاری تا پایان همراه باشید تا هم با خود هدف بیشتر آشنا شوید و هم نحوه هدف گذاری پیشرفته و موفق را یاد بگیرید…

در مقاله اهمیت هدف گذاری می‌خوانید

  • هدف چیست؟
  • هدف گذاری چیست؟
  • اهمیت هدف گذاری
  • جملات بزرگان درباره هدف
  • راه های هدف نویسی درست
  • چطور هدف گذاری کنیم ؟
  • تمرین هدف گذاری
  • هدف گذاری به روش smart

شاید شما هم با من موافق باشید که آنهایی که دارای هدف بزرگی در زندگیشان هستند، حتی نفس کشیدنشان هم با بقیه فرق می‌کند و رنگ بوی زیبایی به زندگی خودشان و دیگران می‌دهند. برای این که بیشتر در مورد خود هدف و تأثیرات بزرگ آن در زندگی و موفقیت و البته راه های هدف گذاری درست بیشتر بدانید، حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. راستی قبل از این که ادامه مطلب را بخوانید، آیا به هدفتان از خواندن این مقاله دقت کردید؟

به نظر شما چند درصد مردم هدف دارند؟ و در حال تلاش برای رسیدن به اهدافشان هستند؟ در ادامه این مقاله کلیپی را برای شما آماده کرده ایم تا بگوییم: برای رسیدن به اهداف و  آرزو ها باید چگونه باشید. پس این کلیپ را از دست ندهید که می‌تواند شما را با سرعت بیشتری به سمت موفقیت سوق دهد.

هدف چیست ؟

شاید فکر کنید به خاطر استفاده زیاد از این کلمه در واژگان روزمره، تعریف هدف زیاد کار سختی نباشد و همه ما از پس آن بر می‌آییم. من هم با شما موافقم. ولی چیزی که برایمان واجب تر از نان شب است، توجه به این کلمه است که شاید به خاطر دغدغه ها و مشغله های زندگی، گاهاً از آن غافل می‌شویم.

معنای لغوی هدف به معنای نشانه، غرض و مقصد می‌باشد. اما زمانی که در زندگی از اهداف صحبت می‌کنیم، منظورمان وضعیتی است که شما مایل هستید در آینده داشته باشید. در اصل هدف شما حاصل چندین وضعیت است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا وضعیت مطلوب که همان هدف تان محسوب می‌شود را ایجاد کنند.

برخی از هدفها وجود دارند که مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل زمانی که درباره یک وضعیت ایده‌آل صحبت می‌کنید، بدیهی است که چندین هدف دیگر در کنار هدف بزرگتر قرار بگیرند و شاید در اصل بتوان گفت که این اهداف، پله‌های کوچکی هستند تا شما را به آن هدف نهایی یا همان وضعیت مطلوب برسانند.

هدف همان چیزی است که برای شما درگیری و چالش ذهنی ایجاد می‌کند و نتیجه تلاش پشتکار و برنامه ریزی شما خواهد بود. برای اینکه بتوانید به هدفتان به درستی دست پیدا کنید، باید جزئیات آن را بشناسید و دقیقاً بدانید که قرار است برای رسیدن به آن هدف چه کارهایی را انجام دهید…

هدف گذاری چیست ؟

تعریف هدف گذاری یعنی تشخیص و شناسایی درست اهداف و مشخص کردن آنها. در واقع هدف گذاری یعنی اینکه بتوانید برای اهداف تان برنامه ریزی کنید، آنها را به چند گام کوچک تر تبدیل کنید و در اصل اهداف کوتاه مدتی را تعیین کنید که مقدمه رسیدن به اهداف بزرگ و اصلی شما باشند.

در هدف گذاری باید اهداف، رویاها و آرزوهایتان را دقیق مشخص کنید و بدانید که قرار است به کجا برسید و چه کارهایی انجام دهید. اهدافی که قابل سنجش هستند و می توانید میزان پیشرفت خود را در آنها بررسی کنید. به این ترتیب است که می‌توانید یک هدف گذاری حرفه ای و موفق داشته باشید و نتیجه دلخواهتان را از آن کسب کنید.

اهمیت هدف گذاری

اگر برای یک بار هم با قطب نما کارکرده باشید، می‌دانید که این وسیله برای ما جهت های اصلی و فرعی را مشخص می‌کند. اگر ما مسیری را با قطب نما دنبال کنیم و آن را اشتباه برویم، قطب نما سریعاً جهت درست را به ما نشان می‌دهد و از مسیر اشتباه مطلع می‌کند.

اهداف هم در زندگی ما همچنین نقشی دارند. یعنی به کارهای روزمره ما جهت می‌دهند. اگر مسیر را اشتباه برویم، وقتی به آن هدف توجه کنیم متوجه اشتباه خودمان شده و مسیر کارهایمان را درست می‌کنیم.

نکته مهم در این بخش این است که صرف داشتن قطب نما به ما تضمین حرکت در مسیر درست را نمی‌دهد. بلکه استفاده درست و حرکت در مسیر آن ما را به اهداف مدنظرمان می‌رساند؛ پس در اینجا هم صرف داشتن هدف برای زندگی ما کارساز نیست. بلکه توجه به آن و مشخص کردن حرکات زندگی و تصمیمات روزمره با معیار هدف تعیین شده، ما را به قله های آن هدف خواهد رساند.

جملات بزرگان درباره هدف

انسان ها حق دارند با توجه به دیدشان نسبت به زندگی و توجه به استعدادهایشان، اهداف مختلفی را برای زندگیشان مشخص کنند. از این رو، متفکرین و اندیشمندان بزرگ دنیا هم هر کدام هدف و اهمیت هدف گذاری را یک جور معنی کردند و در نوع خودش قابل توجه است.

دالایی لاما، رهبر بوداییان تبت: من معتقدم واقعی ترین هدف در زندگی، شاد بودن است. هسته‌ وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ ناچیزم دریافته‌ام، هر چه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب تری درونمان ایجاد می‌شود.

رالف اسمارت: باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ خودمان تبدیل شویم.

جاستین ماسک: هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌تان در تمام مدت عمر است. این هدف، چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.

برایان تریسی: آرامش فکری را بالاترین هدف زندگی خویش قرار دهید و بر اساس آن برای زندگی خود برنامه ریزی کنید.

هدف نویسی

هدف نویسی یا طراحی هدف، در اصل به معنای تشخیص و تعیین مراحل مختلف اجرای یک هدف می‌باشد. این که بدانید در هر مرحله قرار است چه کارهایی انجام شود و نتیجه باید چه چیزی باشد و البته آنها را روی کاغذ بیاورید، هدف نویسی نامیده می‌شود. افرادی که می‌توانند اهداف خود را به درستی بنویسند معمولاً دارای چند ویژگی می باشند که مهم ترین آنها عبارتند از:

۱. ذهن محدود ندارند

فردی که می‌تواند به خوبی هدف نویسی کند، این نکته را می‌داند که ذهن انسان و توانایی های او هیچ گونه محدودیتی ندارد. به خوبی به این نکته واقف است که خداوند این ویژگی را در وجود انسان ها قرار داده که به هرچیزی که طالب آن باشند به راحتی دست پیدا کنند. به همین علت است که آنها با ذهن باز و بدون هیچ محدودیتی خود را رها می‌کنند و سعی می‌کنند بالاترین ها را انتخاب کنند. این یکی از ویژگی های بارز هدف نویسان موفق و همچنین هدف گذاری افراد موفق است.

۲. اهداف را شفاف سازی کرده اند

هدف نویسان موفق، اهداف را به‌خوبی شفاف سازی کرده‌اند و دقیقاً می‌دانند که قرار است چه چیزی محقق شود و چه اتفاقی بیفتد. این یکی از مهم ترین نکات است که در تعیین هدف و هدف گذاری باید به آن توجه کنید.

تا زمانی که شما دقیقاً ندانید چه چیزی می‌خواهید، نمی‌توانید پیام درخواست آن را به جهان هستی مخابره کنید. به همین علت است که این هدف محقق نمی‌شود. اگر خوب توجه کنید، متوجه می‌شوید تمام اهدافی که هرگز موفق به دستیابی به آنها نشده اید، همان هایی هستند که هرگز در ذهن، تصویر شفاف و واضحی از آن ها نداشته اید.

قدرت ذهن انسان آنقدر زیاد است که به محض تصویرسازی یک هدف، پیام درخواست آن را به کائنات می‌فرستد و به همین علت تمام جهان دست به دست هم می‌دهند تا در ازای تلاش شما، هدفتان را محقق سازند.

۳. سطح اطلاعات و آگاهی بالایی دارند

بالا بودن سطح دانش و اطلاعات در هر زمینه ای لازم و ضروری است. در اصل اگر شما قصد دارید که در کاری موفق عمل کنید، باید اطلاعات خوبی درباره آن داشته باشید و سطح دانش شما در این رابطه بسیار بالا باشد.

در هدف نویسی هم افرادی موفق تر عمل می‌کنند که درباره هدف مورد نظر و نحوه تعیین آنها به حد کافی اطلاعات داشته باشند و مطالعات خوبی انجام داده باشند. در غیر این صورت هدف نویسی و هدف گذاری آنها با مشکل مواجه خواهد شد و نمی‌توانند موفق عمل کنند.

تکنیک های هدف گذاری

انتخاب هدف در زندگی هر فردی یک نقطه سرنوشت ساز و شاید بهتر می‌توان گفت یکی از تعیین کننده ترین مراحل زندگی او به حساب می‌آید. به همین علت است که برای انتخاب هدف باید چند نکته مهم و اساسی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آنها اهداف مورد نظر خود را به خوبی تعیین کنید و به آنها دست پیدا کنید. در ادامه نکاتی به شما درباره این که باید چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم خواهیم گفت. نکاتی که در هدف گذاری شخصی ، هدف گذاری کاری و… کمکتان خواهد کرد.

۱. آهسته و پیوسته

اشتباهی که اغلب افراد با آن مواجه هستند، این است که هدفی را انتخاب می‌کنند و مدتی به دنبال آن می‌روند، اما بعد از طی مدت زمانی، آن را کنار می‌گذارند. در اصل آنها در ابتدا بسیار پرشور و پر انرژی عمل می‌کنند و حتی با سرعت بسیار بالایی جلو می‌روند. اما بعد از مدتی خسته و دلزده می‌شوند.

اهداف درست و صحیح، زمانی محقق می‌شوند که شما آهسته و پیوسته حرکت کنید و بدانید که اگر در یک جنگل به هر درخت یک ضربه بزنید، هیچ یک از آنها قطع نخواهند شد. اما اگر هر روز به یک درخت یک ضربه بزنید آن درخت بعد از مدتی قطع خواهد شد.

۲. آشنایی با نقاط ضعف و قوت

شما باید نقاط ضعف و قوت خود را در رابطه با هدفی که مد نظر دارید به خوبی بشناسید. در این صورت می‌توانید برای رفع نقاط ضعف خود بیشتر تلاش کنید و سوی دیگر برای تقویت نقاط قوت تان برنامه ریزی کنید.

اگر در هنگام انتخاب هدف ندانید که در چه زمینه هایی قوی تر هستید و در چه زمینه هایی نیاز به تمرین بیشتری دارید تا به مهارت های لازم دست پیدا کنید، بدون شک نمی‌توانید موفق عمل کنید. پس برای هدف گذاری موفق ، باید از خودتان شناخت مناسبی داشته باشید.

۳. گنج بعد از رنج حاصل می‌شود

هیچ گنجی بدون تلاش و زحمت به دست نمی‌آید. برای این که بتوانید به نتیجه مطلوب و دلخواهی دست پیدا کنید، باید ابتدا زحمات و سختی‌های آن را به جان بخرید.

مثل زمانی که تلاش می‌کنید در امتحانات نمره بسیار خوبی کسب کنید، برای رسیدن به این هدف شما در ابتدا باید زمان کافی بگذارید، تلاش کنید، از برخی لذت ها بگذرید و بتوانید به حد کافی مطالعه و تمرین داشته باشید. سپس بدون شک لذت کسب یک نمره بالا را خواهید چشید. به همین علت است که می‌گوییم اول رنج و بعد گنج…

تمرین هدف گذاری

برای اینکه بتوانید یک هدف گذاری هوشمند و موفق انجام دهید، خوب است که ابتدا بتوانید چند تمرین را به عنوان دست گرمی پشت سر بگذارید. تمریناتی که می‌توانند به شما تا حد بسیار زیادی کمک کنند که اهداف تان را به درستی تعیین کنید و در اصل به همان چیزی که مد نظر شماست دست پیدا کنید.

۱. شناخت علایق

تمرین و تمرین، راه شناخت علایق است. چرا به این تمرین تأکید داریم؟ به این دلیل که علایق شما در اصل موضوعی مهم و سرنوشت ساز در تعیین اهدافتان هستند. اگر شما به چیزی علاقه نداشته باشید و یا دوست نداشته باشید که به آن برسید و حتی برای شما اهمیتی نداشته باشد، اما از سوی دیگر احساس کنید که با رسیدن به آن می‎توانید موفقیتی کسب کنید و شک نداشته باشید که به این هدف دست پیدا نخواهید کرد، به این دلیل که علاقه ای وجود ندارد بعد از مدتی از حرکت در مسیر این هدف خسته و دلزده شده و آن را به طور کامل کنار می‌گذارید.

بنابراین باید در اولین مرحله در یک گوشه خلوت نشسته و کاملاً صادقانه علایق خود را بررسی کنید. آن گاه است که می‌توانید هدف های خود را به درستی تعیین نمایید.

۲. محقق کردن یک هدف کوچک

رسیدن به اهداف بزرگ بدون شک کار سختی است و نیاز به تمرین و آمادگی قبلی دارد و به همین دلیل است که توصیه می کنیم در ابتدا یک هدف کوچک را برای خود در نظر بگیرید و تمام تلاش خود را به کار ببندید تا به آن دست پیدا کنید.

اگر بتوانید این مرحله از هدف گذاری را به طور موفق پشت سر بگذارید، شک نداشته باشید که می‌توانید در رسیدن به اهداف بزرگ و سرنوشت ساز زندگی خود نیز به خوبی عمل کنید.

این اهداف کوچک می‌توانند هر چیزی باشند. هر کاری که شما مدت هاست انجام آن را به تأخیر انداخته اید اما تمایل شدیدی برای به سرانجام رساندن آن دارید، از تمامی این ها می‌توانید استفاده کنید تا هدف مورد نظرتان محقق شود.

۳. پاسخ قانع کننده

فرض کنید که شما مایل هستید مبلغ بسیار زیادی پول به دست آورید. خب زمان آن رسیده که از خودتان بپرسید چرا؟ اگر بتوانید برای این چرا پاسخ منطقی ارائه دهید، بدون شک هدف شما هدفی درست و قابل دستیابی است که می‌توانید در مسیر رسیدن به آن موفق شوید.

در غیر این صورت از خودتان توقع نتایج جذاب و شگفت انگیزی را نداشته باشید. هدف شما زمانی به معنای واقعی ارزشمند است که بتوانید برای رسیدن به آن دلایل کافی را ذکر کنید. در غیر این صورت مطمئن باشید که هرگز به آن نخواهید رسید و بعد از مدتی و شوق دستیابی به آن را از دست خواهید داد.

هدف گذاری smart

هدف گذاری به روش اسمارت (smart)، یکی از بهترین روش های هدف گذاری است که می‌تواند جنبه های واقع بینانه و درست از هدف گذاری و مسیر رسیدن به آن را در اختیار شما قرار دهد. می‌توانید از این شیوه برای هدف های کوچک و یا بزرگ خود در هر زمینه ای که هستند استفاده کنید و میزان موفقیت خود را بسنجید. هدف گذاری مدل اسمارت از پنج مرحله تشکیل شده است که به آن هدف گذاری مرحله ای نیز می‌گویند و در اصل این پنج مرحله، ویژگی هایی هستند که هدف شما باید داشته باشد.

۱. specific (مشخص و دقیق)

این کلمه به معنای مشخص و دقیق است. در اصل در این مرحله منظور این است که شما باید آنچه را که می‌خواهید و در ذهن دارید به صورت واضح و شفاف بشناسید و بدانید که قرار است دقیقاً به چه چیزی دست پیدا کنید.

در غیر این صورت توقع نداشته باشید که هدفتان محقق شود. زمانی که ذهن شما نتواند تصویر صحیحی از هدف داشته باشد، بدون شک نمی‌تواند مسیر رسیدن به آن را برای شما مشخص کند. بنابر این واجب و ضروری است که در ذهن یک تصویر مشخص از هدف خود داشته باشید.

۲. measurable (قابل اندازه گیری)

قابل اندازه گیری بودن یکی دیگر از ویژگی های یک هدف گذاری استراتژیک و صحیح است. شا باید بتوانید میزان پیشرفت خود را در زمینه این هدف بررسی کنید. در غیر این صورت از کجا متوجه می‌شوید که تا چه اندازه موفق عمل کرده اید؟ بنابراین یک هدف درست باید در طول زمان قابل اندازه‌گیری باشد تا بدانید تا چه حد جلو رفته و چه اندازه دیگر مسیر باید طی شود تا به آن دست پیدا کنید.

۳. achievable (قابل دستیابی)

در تعیین اهداف واقع بین باشید. درست است که توانایی های ذهنی انسان نامحدود است، اما فراموش نکنید توانایی شما باید با واقعیت سازگار باشد. به عنوان مثال فردی که نمی‌تواند راه برود، نباید هدف خود را قهرمان مسابقات دو و میدانی شدن قرار دهد! به این علت است که می‌گوییم هدف شما باید واقع بینانه و مطابق با حقایق زندگی تان باشد.

۴. relevant (در راستای هدف نهایی)

اهداف بزرگ معمولاً مجموعه‌ای از اهداف کوچکی هستند که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا نهایتاً به بالاترین پله هدف بزرگ شما از برسند. به همین علت است که اهداف کوچک شما که تعیین می‌کنید باید مرتبط با هدف بزرگتر و در مسیر رسیدن به آن باشند. در غیر این صورت نمی‌توانید توقع داشته باشید هدف بزرگ شما به یک باره و یک شبه محقق شود.

برای این که بتوانید اهداف بزرگ خوبی برای خودتان تعیین کنید و به راه های رسیدن به آن ها را هم به خوبی یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اهداف بزرگ را هم مطالعه کنید.

۵. timebound (تعیین مهلت زمانی)

برای رسیدن به اهداف خود مهلت زمانی صحیح تعیین کنید. بسیاری از اهداف یک شبه محقق نمی‌شوند. بنابراین باید برای آنها یک زمان واقع بینانه در نظر بگیرید. نه آنقدر زیاد و نه آنقدر کم که فرصت انجام فعالیت های لازم و مرتبط را نداشته باشید. بنابراین در تعیین اهداف خود به این نکته توجه کنید و تا حد امکان اهدافتان را طبق زمان بندی های درست و صحیح تعیین کنید.

ضرورت هدف گذاری

هدف و هدف گذاری و هر آن چه که به این موضوع مرتبط است، مسائلی هستند که باید در زندگی به آنها آگاهی کامل داشته باشید. چرا که اگر نتوانید به خوبی برای زندگی خود هدفی را تعیین کنید، در اصل مفهوم صحیح زندگی را از دست داده‌اید.

فرض کنید فردی را که هیچ هدفی ندارد. طبیعتاً او هر روز صبح هیچ انگیزه‌ای برای بیدار شدن و انجام فعالیت های روزانه خود ندارد و به همین علت است که بسیاری از افراد معتقد هستند که دچار روزمرگی شده اند. اگر هدفی وجود داشته باشد و شما هر روز در حال انجام فعالیت های مرتبط با آن باشید، بدون شک دچار این احساس روزمرگی و کسالت و خستگی نخواهید شد.

بنابراین سعی کنید برای زندگی خود اهدافی را تعیین کنید. چه کوچک و چه بزرگ، تلاش کنید تا در زمینه رسیدن به آن‌ها موفق شوید. این موفقیت ها حس اعتماد به نفس را در وجود شما زیاد می‌کند و این احساس را به شما می دهد که فردی مفید و موثر هستید. مطمئن باشید هدف گذاری برای شما امری بسیار ضروری است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

هدف از زندگی در این دنیا چیست ؟

نکته قابل توجه در این بخش این است که ما می‌توانیم برای زندگی خود اهداف زیادی مشخص کنیم. ولی توجه به این نکته حیاتی و تعیین کننده است که نباید از هدف اصلی خلقت خود غافل شویم و اهداف دیگر زندگی را پیرو و در راستای آن ببینیم، وگرنه به موفقیت واقعی نخواهیم رسید. حال چه کسی بهتر از خود خدای مهربان که خالق و سازنده این دنیا و ما انسان هاست برای مشخص کردن هدف ما در این دنیا…

پروردگار حکیم در قرآن و احادیث، هدف اصلی ما را از خلقت، رسیدن به کمال و پرورش دادن استعدادها و عبادت و بندگی در دنیا مشخص کرده و ما باید اهداف دیگر زندگیمان را با این ها سازگار کنیم. چقدر زندگی می‌تواند زیبا شود که اهداف دیگر زندگی ما در راستای این اهداف اصلی آفرینش ما باشد… پس خدمت به انسان ها، لبخند روی لب آنها نشاندن، گره از کارشان باز کردن و… حتماً می‌تواند پیرو هدف اصلی ما در دنیا باشد.

اکنون که اهمیت هدف در زندگی را می‌دانید و همچنین بت ویژگی های هدف گذاری حرفه ای به خوبی آشنا هستید و احتمالاً می‌خواهید برای رسیدن به موفقیت از همین حالا هدف گذاری را شروع کنید.

یک دیدگاه بنویسید

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/rahrogro/public_html/drmohajerani.com/wp-includes/functions.php on line 4613

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/rahrogro/public_html/drmohajerani.com/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111